E-twinning
PROJEKTY ETWINNING
Čas od času se naše škola zapojuje také do projektových aktivit v rámci programu eTwinning. Projekty eTwinning mají tu zvláštnost, že probíhají prostřednictvím internetu a studenti spolupracují se svými zahraničními partnery většinou pouze na dálku. Program eTwinning nabízí pro tuto spolupráci zvláštní portál, na kterém vše „projektové“ probíhá. Naše škola má s programem eTwinning výborné zkušenosti již z minulosti, kdy studenti spolupracovali na 9 mezinárodních projektech, přičemž za 3 z nich obdrželi Národní certifikát kvality a v jednom případě i Evropský certifikát kvality!
Projekty nesly názvy:
- GETTING CLOSER
- TOGETHER IN RED, WHITE AND BLUE
- LEARN ABOUT MY COUNTRY
- COMPARING THE CULTURES OF KARVINÁ AND KRANJ
- SNOWBALL
- THE POWER OF POWERPOINT
- CLICK´N´READ
- AND NOW THE TALE IS YOURS
- READY FOR OUR LIVES
Partnerskými zeměmi těchto projektů byly Portugalsko, Francie, Finsko, Slovinsko, Turecko, Itálie, Španělsko, Litva a Lotyšsko.
Na projektu „Getting closer" jsme spolupracovali v letech 2006-2008 s partnerskou školou v Portugalsku ve městě Braga. Během tohoto projektu studenti nejprve individuálně zpracovávaly určitá témata a tyto projekty si navzájem vyměnili. Další částí projektu byla mezinárodní skupinová práce, při které byli studenti rozděleni do 6 pracovních skupin a společně se věnovali zadaným tématům - tvorbě česko-portugalského tematického slovníku, projektu o masmédiích v obou zemích, osobnostech Česka a Portugalska, politických a ekonomických záležitostech, srovnání odlišností a podobností a projektu o zeměpise a historii České republiky a Portugalska. Spolupráce studentů obou škol vyvrcholila v březnu 2008, kdy se studenti také poprvé setkali osobně. 7 studentů tehdejší 3.B navštívilo partnerskou školu a strávilo týden v Portugalsku. Projekt v červnu roku 2007 obdržel Národní Evropský certifikát kvality a na podzim téhož roku dokonce.
Jako autor tohoto úspěšného projektu jsem byl členem české výpravy na Mezinárodní konferenci programu eTwinning v Bukurešti v březnu roku 2008, kde byla práce studentů na projektu „Getting Closer" prezentována učitelům z ostatních evropských zemí! Při našem projektu eTwinning měli studenti možnost využít internetovou adresu projektu, blog nebo fórum.
Projekt „Together in red, white and blue" probíhal společně se střední školou v městečku St. Philbert ve Francii od října 2006. Tohoto projektu se účastnili studenti několika tříd. Podobně jako v předchozím projektu studenti zpracovávali zadaná témata projektů - moje město, naše škola, můj pohled na partnerskou zemi, vytvořili si vlastní medailonek, popisovali vánoční a jiné svátky ve své zemi atd. Mimo to studenti obou škol natočili k Vánocům 2006 krátká videa s vánočním přáním partnerské škole. Francouzská škola poslala svá vánoční videopřání rovněž v následujícím roce. Studenti obou škol už měli také příležitost setkat se osobně, protože v říjnu 2007 se přes 50 studentů ze St.Philbert účastnilo exkurze do Prahy a Karviné. Naše škola pro ně připravila prohlídku školy a města, poznávací program i společná setkání studentů. O rok později navštívila Karvinou další skupina francouzských studentů a na oplátku 5 studentů naší školy bylo pozváno na týden do Francie. Projekt v dubnu roku 2008 obdržel Národní certifikát kvality.
Třetí mezinárodní projekt eTwinning nesl název „Learn about my country" a partnerskou školou byla Perniön lukio z Finska. Tento projekt probíhal od podzimu 2007, účastnili se ho studenti tehdejšího 3. ročníku, a během úvodních tří měsíců si obě skupiny vyměnily pár informací o sobě, o škole a zpracovali projekty o Vánocích ve své zemi včetně zajímavých vánočních receptů. V prosinci 2007 byl rovněž zorganizován společný chat na stránkách eTwinningu, další práce studentů zahrnula ekonomická srovnání obou zemí. Projekt „Learn about my country“ obdržel v lednu roku 2009 Národní certifikát kvality. Na tento projekt následně navázal další, nazvaný Snowball.
Společně se školou St.-Jozefsinstituut z města Bruggy v Belgii probíhal několik měsíců PowerPointový eTwinningový projekt nazvaný „The power of powerpoint". Studenti obou škol tentokrát pracovali ve dvojicích, zpracovávali zadaná témata a posílali je na vyhodnocení partnerské škole. Projekt probíhal v letech 2008-2009.
Spolupráce na slovinsko–českém projektu „Comparing the cultures of Karvina and Kranj" probíhala pouze krátkodobě a projekt se týkal porovnání kulturních tradic a událostí v ČR a ve Slovinsku. Do projektu byly rovněž zapojeny polská, chorvatská a makedonská škola. Studenti zpracovávali projekty na zadaná kulturní témata a jejich práce byly také vystaveny na společném wiki-prostoru.
Projekty „Click 'N' Read“ a „And now the tale is yours“ byly krátké projekty ve spolupráci s partnery z Turecka a Španělska a věnovali jsme se zejména tvůrčímu psaní.
Posledním eTwinningovým projektem probíhajícím současně se stejnojmenným projektem Erasmus+ byl „Ready for our lives“ zaměřený na téma podnikání. Tady jsme uskutečnili několik videokonferencí, vytvořili krátká videa a publikovali materiály z našeho projektu Erasmus+.
Kromě projektové práce se studenti zapojili také do eTwinning maratonu a ve dvou případech (finská a francouzská škola) se podařilo rozvinout aktivity eTwinningu na spolupráci v rámci programu Comenius v letech 2008-2010 a 2010-2012. Studenti naší školy naopak navštívili francouzské St. Philbert, kde byli hosty setkání projektu Comenius - OGITES 2.
V rámci eTwinningu pracoval Mgr. Frolík jako lektor Letní dílny a na národních konferencích v Poděbradech a Plzni, zúčastnil se rovněž kontaktního semináře v Bonnu. Vyvrcholením práce pak byla účast na školení ambasadorů programu eTwinning v bulharské Varně.
ETWINNING A SOUČASNOST
V příštích dvou školních letech 2018–2019 a 2019–2020 budeme pracovat na eTwinningovém projektu „ROOTS“ ve spolupráci s partnery našeho projektu Erasmus+ z Finska, Itálie, Turecka, Kypru a Španělska. Koordinátory práce na tomto eTwinningovém projektu jsou spolu s námi partneři z Kypru.
Mgr. Martin Frolík
autor a koordinátor eTwinningových projektů
duben 2019